Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Gabinet dentystyczny – Standardy funkcjonowania

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Gabinet dentystyczny – Standardy funkcjonowania
Standardy gabinetu dentystycznego

Gabinet dentystyczny – Standardy funkcjonowania

Każdy gabinet dentystyczny powinien spełniać standardy określone w przepisach i ustawach. Warunki funkcjonowania gabinetu dentystycznego określa art. 207 ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1638 ze zm.), a doprecyzowują go późniejsze Rozporządzenia Ministra Zdrowia, ostatnie z dn. 26 marca 2019 roku. Rozporządzenia nie odnoszą się stricte do gabinetów dentystycznych, a mówią o wszystkich gabinetach prowadzących działalność leczniczą. Udając się na wizytę do stomatologa warto zwrócić uwagę na to, czy zachowane zostały standardy przewidziane w aktach prawnych.

Na co zwrócić uwagę w gabinecie dentystycznym

Pacjent przychodząc do gabinetu dentystycznego nie jest w stanie sprawdzić, czy lekarz przestrzega wszystkich zasad higieny. Nie ma możliwości, ocenić czy np. podłogi i sprzęty zostały zdezynfekowane po wizycie poprzedniego pacjenta chyba, że w danym gabinecie występują rażące zaniedbania, które można wychwycić gołym okiem. Każdy gabinet dentystyczny powinien:

– być wyposażony w umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem do dezynfekcji, ręczniki jednorazowe w pojemniku oraz pojemnik na zużyte ręczniki.
– być wyposażony w zlew przeznaczony do dezynfekcji sprzętu wielokrotnego użytku, o ile takie narzędzia nie są sterylizowane w innym pomieszczeniu
– mieć wejście, które nie jest przechodnie i nie powinno służyć do celów innych niż praktyka.
– być wysoki na 2,5 metra, jeżeli jest wyposażony w aparat rentgenowski
– być nie mniejszy niż 8m2 (w przypadku wyposażenia w aparat RTG)
– mieć taką konstrukcję, aby połączenie podłogi ze ścianami umożliwiało ich mycie i dezynfekcję

Przygotowanie personelu i pacjenta

Każdy pracownik biorący udział w zabiegu w gabinecie dentystycznym powinien mieć założone rękawiczki jednorazowe. Powinniśmy zwrócić także uwagę na to, jak lekarz przygotowuje nas do zabiegu. Po pierwsze powinien zadbać on o naszą odzież zabezpieczając nas jednorazową serwetą stomatologiczną, a przed samym zabiegiem podać nam płyn aseptyczny do przepłukania ust.

Gabinet dentystyczny a przechowywanie narzędzi

Każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w różnego rodzaju narzędzia i sprzęty. Część z nich jest przeznaczona do jednorazowego użytku, inne stosujemy wielokrotnie. To na co pacjent może zwrócić uwagę po wejściu do gabinetu, to sposób ich przechowywania. Pakiety sterylne nie powinny być ciasno ułożone ze względu na ryzyko uszkodzenia opakowania co doprowadzi do ich zanieczyszczenia. Przepisy określają także sposób przechowywania narzędzi poddanych sterylizacji. Powinny znajdować się w zamkniętych pojemnikach na wysokości minimum 30 cm ponad podłogą. Podobnie jak sterylne pakiety jednorazowego użytku, jeżeli są w opakowaniu, nie powinny być przechowywane warstwowo i zbyt ciasno. Może to doprowadzić do uszkodzenia opakowania przez ostre części narzędzi.

Podejście do pacjenta

Dbanie o higienę jest niezwykle istotną sprawą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. My doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dopełniamy wszelkich starań, aby nasz gabinet dentystyczny spełniał nie tylko normy i wymogi prawne, ale przede wszystkim spełniał oczekiwania naszych pacjentów. Uważamy, że przykładne dbanie o gabinet jest nie tylko obowiązkiem, lecz także wyrazem troski i szacunku dla osób, które nam zaufały i skorzystały z usług stomatologicznych w naszej klinice.