Nos do poprawki. Jaki zabieg wybrać ?
Wygląd nosa dla wielu osób stanowi przyczynę kompleksu. Asymetria, garbek, nierówność grzbietu, opadający czubek czy stan po urazie to najczęściej zgłaszane mankamenty. Ich usuniecie kojarzy się wyłącznie z operacją plastyczną i dłuższym wyłączeniem z codziennych aktywności. Podczas gdy wiele z nich może być zlikwidowane małoinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej.
Jedno jest pewne. Zdecydowanie większą ilość niedoskonałości z powodzeniem można usunąć. Jak podają amerykańscy badacze, korekta nosa wpływa na znaczącą poprawę samooceny, również w zakresie postrzegania własnego ciała. Pozostaje pytanie: kiedy chirurg, a kiedy lekarz medycyny estetycznej? Różnice są znaczące.
Bezoperacyjna korekcja nosa – natychmiastowy efekt
Ten małoinwazyjny zabieg przeprowadza lekarz medycyny estetycznej, wykorzystując właściwości kwasu hialuronowego. Procedura nie wymaga znieczulenia (wrażliwy pacjent zawsze może poprosić o posmarowanie miejsca iniekcji znieczulającym kremem), trwa około 30 minut i właściwie nie pozostawia śladów. Czasem pojawić się może drobny siniak, który w ciągu paru dni zniknie. Zabieg nie wymaga urlopu czy nieobecności w pracy, praktycznie po wyjściu z gabinetu pacjent wraca do swych codziennych aktywności. Efekty można obserwować od razu i utrzymują się około roku. To doskonałe rozwiązanie dla osób niewymagających interwencji chirurgicznej. Procedura ma jednak swoje ograniczenia – nie jest lekarstwem na wszystkie mankamenty.
Kiedy kwas hialuronowy?
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego stosuje się w przypadku drobnych asymetrii, zaburzonych proporcji, nierówności grzbietu, ubytków czy garba. Po zabiegu nos wygląda młodziej, zyskuje również wygląd całej twarzy.
Chirurgiczna korekcja nosa – długotrwały efekt
W przypadku poważniejszych niedoskonałości wymagana jest interwencja chirurga plastyka. Operacja wykonywana jest w narkozie, trwa od 2 do 4 godzin, a rekonwalescencja zajmuje 2-3 tygodnie. Jako że procedura wyłącza na jakiś czas z życia choćby zawodowego, warto ją odpowiednio wcześniej zaplanować (część osób decyduje się na zabieg w wakacje). Hospitalizacja nie przekracza dwóch dni, a w pierwszym tygodniu można wyjść na spacer. Po operacji występuje obrzęk i zasinienie oraz utrudnione oddychanie – z uwagi na występujący nieżyt nosa. Zalecany jest spokojny tryb życia, natomiast ćwiczenia fizyczne są zakazane z uwagi na ryzyko urazu.
Kiedy skalpel?
Operacja plastyczna najczęściej ma na celu zmniejszenie, zwężenie i wyprostowanie nosa, podniesienie czy wymodelowanie jego koniuszka, usunięcie garba lub korekcji skrzydełek nosa. Często wykonuje się ją z uwagi na przebyty uraz, poprawiając jednocześnie funkcjonalność nosa – likwidując wrodzone lub nabyte zniekształcenie, z uwzględnieniem jego drożności, np. prawidłowe ustawienie przegrody nosowej.
Medycyna estetyczna przy pomocy kwasu hialuronowego otworzyła nowe możliwości korekty nosa. Bezpieczny, małoinwazyjny, szybki zabieg z błyskawicznym efektem to rozwiązanie, z którego korzysta coraz większe grono pacjentów. Operacja plastyczna, choć zyskała ciekawą alternatywę, cieszy się nadal olbrzymim zainteresowaniem, gdyż w wielu wskazaniach nadal jest jedyną opcją.