Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Protetyka. Technika i medycyna w jednym

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Protetyka. Technika i medycyna w jednym
Protetyka Technika i medycyna w jednym

Protetyka. Technika i medycyna w jednym

Podstawowe informacje o protetyce znajdziecie w zakładce na naszej stronie – PROTETYKA STOMATOLOGICZNA. Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić dlaczego protetyka jest tak istotną dziedziną w stomatologii.

Protetyka – ostatnia deska ratunku

Chociaż dzisiejsza stomatologia oferuje mnóstwo rozwiązań, które są w stanie uratować chore żeby przed ekstrakcją, to jednak zdarzają się przypadki, że wyrwanie zęba lub zębów jest koniecznością. Mamy tu na myśli w szczególności przypadki mechanicznej utraty zębów (wypadki) oraz utratę zębów przez próchnicę bądź ze względu na ich osłabienie ze względu na wiek pacjenta. Dzięki protetyce, możemy uzupełnić wszystkie braki poczynając od jednego zęba, kończąc na całej szczęce. Dlaczego uzupełnienia są takie ważne?

Piękny uśmiech to nie wszystko

Estetyka jest jednym z głównych powodów dla których decydujemy się na wypełnienie ubytków w jamie ustnej. Wiadomo przecież, że piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a uśmiechnięte osoby są lepiej odbierane przez otoczenie. Proteza to jednak o wiele więcej korzyści. Zęby między innymi odpowiedzialne są za kształt naszej twarzy. Każdy ubytek może spowodować konsekwencje w naszym wyglądzie. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do powstawania zmarszczek czy zapadania się policzków, a to i tak wydaje się najmniejszym problemem. Utrata zęba i nieuzupełnienie ubytku, może prowadzić do zaniku kości szczęki lub żuchwy, przechylenia się zębów w kierunku pustego miejsca, rozchwianie zdrowych zębów ze względu na brak podpory czy nie groźnego, ale dokuczliwego, problemu z wymową.

Protetyka początki

Już nasi przodkowie próbowali zastępować braki w uzębieniu. Wg informacji podawanych przez artykuł na stronie focus.pl pierwszy „implant” zastosowali starożytni Celtowie w III w.p.n.e. Co ciekawsze najprawdopodobniej zastosowany był ze względów estetycznych, a nie użytkowych. Nie chcemy nawet sobie wyobrażać ile cierpień kosztowało wstawienie takiego implantu w tamtych czasach, ale czego nie robi się dla pięknego wyglądu. Na szczęście dzisiejsza protetyka wygląda zupełnie inaczej i na pewno nie naraża obecnych pacjentów na nieznośny ból.