Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Rady od dentysty dla każdego – co robić dla pięknego uśmiechu?

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Rady od dentysty dla każdego – co robić dla pięknego uśmiechu?
Rada od dentysty - jak dbać o uśmiech

Rady od dentysty dla każdego – co robić dla pięknego uśmiechu?

Często mówi się o tym, że nie ma jednego kanonu piękna, każdemu podoba się coś innego. Jednak uśmiech zawsze odbierany jest jako jeden z głównych wyznaczników tego, czy ktoś się nam podoba. Stąd właśnie dzisiejszy wpis będzie poświęcony radom na temat pięknego uśmiechu od tych, którzy znają się na nim najbardziej, a więc od dentystów!

Rada od dentysty #1 – codzienna higiena i pielęgnacja

Nieustanne dbanie o to, aby usuwać resztki pokarmu i dbać o nasze zęby na wiele „domowych” sposobów to podstawa sukcesu. Dentyści radzą, aby poza szczotkowaniem zębów po każdym posiłku używać również nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. W gabinecie dentystycznym najczęściej usłyszeć można wymówkę, jaką jest brak czasu. Jednak zapewniamy, że poświęcenie kilku minut dziennie na pielęgnację jamy ustnej jest warte zachodu!

Rada od dentysty #2 – unikaj cukrów!

Na stan jamy ustnej ogromny wpływ ma to, co jemy i pijemy. Dlatego przy wyborze produktów spożywczych powinniśmy kierować się rozsądkiem i wiedzą, która mówi o tym, że nadmiar cukru nie jest dobry ani dla zębów ani dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Dentyści radzą, aby pić głównie wodę; słodkie napoje przyczyniają się do zakwaszenia środowiska jamy ustnej. Poza tym cukier jest pokarmem dla bakterii, które tworzą próchnicę.

Rada od dentysty #3 – umów się na wizytę stomatologiczną jeśli planujesz ciążę

Dlaczego? Chore zęby mogą okazać się przyczyną przedwczesnego porodu oraz niskiej masy ciała urodzonego dziecka. Często wspominamy o tym, że chory ząb to chory organizm, a kiedy w grę wchodzi ciąża – stan zdrowia matki odpowiada za oba organizmy. Zęby oczywiście można leczyć również wtedy, kiedy jest się już w ciąży – nigdy nie jest za późno na dbanie o uzębienie.

Rada od dentysty #4 – leczenie i profilaktyka

Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na uniknięcie bólu, ale również nieestetycznych konsekwencji dla uzębienia, które mogą zniweczyć nasze marzenia o pięknym uśmiechu. Przyjmuje się, że do dentysty powinno się umawiać nie rzadziej, niż raz na pół roku w celu przeglądu stanu uzębienia, a w przypadku dodatkowych problemów – częściej. Niestety, badania pokazują, że zaledwie 15% Polaków chodzi na przegląd dentystyczny dwa razy do roku. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest strach przed dentystami, jednak nawet taką przeszkodę można zwalczyć.

Rada od dentysty #5 – indywidualne działania

Wielu pacjentów mimo ciągłej pielęgnacji i dbania o dobrą kondycje zębów i dziąseł nie jest dumna ze swojego uzębienia, co często przyczynia się do powstawania kompleksów i złego samopoczucia. Do najczęściej wymienianych wad uzębienia, które są widoczne w naszym uśmiechu na pierwszy rzut oka jest:
krzywy zgryz,
brak zębów lub ich części,
przebarwienia,
zniekształcenia,
nieprawidłowe ustawienie szczęki,
nieregularne i/lub duże przerwy między zębami

W takich przypadkach wizyta u dentysty jest konieczna, jeśli chcemy zadbać o piękno swojego uśmiechu. Tutaj dentyści wyróżniają wiele sposobów na naprawę wyżej wymienionych wad. Należą do nich:

Licówki – są to wykonane z porcelany lub z płytki ceramicznej nakładki na przednią stronę zębów. Używa się ich przede wszystkim w wypadkach połamanych zębów, przy ich zużyciu oraz jeśli zależy nam na zmianie kształtu zęba.

Korony – to uzupełnienie protetyczne zębów, które stosuje się w bardziej drastycznych przypadkach, kiedy ząb jest zniszczony lub ułamany. Różnią się one tym od licówek, że przykrywają ząb całkowicie, nadając mu pożądany kształt i wygląd.

Aparat ortopedyczny – dzięki niemu można uporać się z problemem krzywych, nieestetycznie wyglądających zębów lub wszelkich wad zgryzu. Obecnie nie ma już ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o ich użytkowanie. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie da pożądane efekty, lecz dopiero po upływie określonego czasu, najczęściej jest to kilka miesięcy. Jednaj pamiętaj, że te kilka miesięcy to nie musi być czas, w którym wstydzisz się uśmiechnąć – wszystko wskazuje na to, że aparat już nie szpeci, a zdobi.

Wybielanie zębów – jest wiele sposobów domowych na osiągnięcie śnieżnobiałych zębów, jednak większość z nich w praktyce okazuje się nieskuteczna i często nawet niebezpieczna. Dlatego dentyści zalecają, aby przy potrzebie wybielenia zębów również udać się do gabinetu dentystycznego. Jaka technika jest najbardziej skuteczna? Najlepiej jest, jeśli w doborze odpowiedniego sposobu zaufamy dentyście, który zna się na tym najlepiej.