Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Stomatologia w czasie epidemii

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Stomatologia w czasie epidemii
gabinet stomatolgiczny

Stomatologia w czasie epidemii

Pandemia wpłynęła na wiele obszarów gospodarki, ale również życia. Ograniczenia i zachowanie środków bezpieczeństwa większych, niż do tej pory stało się naszą codziennością. Takie działania nie ominęły również gabinetów stomatologicznych, którym Ministerstwo Zdrowia zaleciło ograniczenie zakresu działalności. Wizyta stomatologiczna wygląda teraz nieco inaczej, niż przedtem. Jakie są zmiany?

Ograniczenie działalności stomatologicznej

Rozporządzenie Ministra Zdrowia mówi wyraźnie, że wizyty dentystyczne są dostępne tylko dla tych pacjentów, którym potrzebna jest niezwłoczna pomoc specjalisty.

Zalecane jest ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych.
Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów. „

Ze względu na to wiele przychodni stomatologicznych zawiesiło swoją działalność, inne działały według określonych procedur. Obecnie po stopniowym luzowaniu obostrzeń na wizytę u stomatologa można umówić się już nieco łatwiej, nie tylko w przypadku wymienionych w ustawie stanów zdrowia. Ale jak taka wizyta wygląda w praktyce?

Zmiany i organizacja pracy

Działania, jakie pacjent musi podjąć podczas wizyty u stomatologa to przede wszystkim zasłanianie ust i nosa, kiedy jest to możliwe oraz obowiązkowa dezynfekcja dłoni przed wejściem do gabinetu stomatologicznego. Ważne jest, aby przyjść na umówioną wizytę dokładnie o wyznaczonej wcześniej godzinie. Pozwoli to na ograniczenie liczby osób w poczekalni. Z tego samego powodu zaleca się, aby na wizytę przychodzić samemu. Wyjątkiem są oczywiście dzieci, którym może towarzyszyć jeden rodzic lub jeden opiekun.

Aby móc zachować wszystkie środki bezpieczeństwa przy wizycie u stomatologa naliczana jest również opłata epidemiologiczna. Jest to zmienny koszt, który jest doliczany do kwoty, jaką pacjenci ponoszą za wizytę. Dal wspólnego bezpieczeństwa każdy gabinet stomatologiczny musi zainwestować w ponadstandardowe środki ostrożności, takie jak maszyny i płyny do dezynfekcji, odpowiednie zabezpieczenie gabinetu oraz personelu. Gabinety stomatologiczne muszą być szczególnie dobrze przygotowane; przecież to właśnie dentyście wykonują zabiegi w sąsiedztwie dróg oddechowych.

Zobowiązania stomatologów

Dentyści stomatolodzy zobowiązani są do zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa, jakie są możliwe. Po każdym z klientów sprzęty i gabinet są odkażane. Poza sprzętami i powierzchniami stosowana jest również dezynfekcja powietrza. Wszystkie sprzęty i materiały, które mogły być wymienione na takie do zastosowania jednorazowego – zostały wymienione. Te i wiele innych działań przekładają się jednak na to, że nierzadko na wizytę u stomatologa można czekać nieco dłużej, niż zwykle. Dlatego na wizytę w dobrym gabinecie stomatologicznym warto umówić się wcześniej telefonicznie. Taki kontakt pozwoli również na ograniczenie spotkań “face to face” i wcześniejsze ustalenie, czy faktycznie pacjent potrzebuje pilnej opieki medycznej.

Skutki zmian dla naszego bezpieczeństwa

Jak mogą Państwo zauważyć, funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych zmieniło się gruntownie. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te działania mają służyć poprawie standardów bezpieczeństwa zarówno stomatologów jak i pacjentów. Miejmy nadzieję, że takie i inne działania pozwolą na szybki powrót do normalnych warunków.