Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.
Kwas hialuronowy zwany również jako glikozoaminoglikan, występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną jak i u bakterii, tak i u człowieka. Aktywuje produkcję kolagenu i elastyny, jest odpowiedzialny za zdolność skóry do zatrzymywania wody. Zawartość kwasu hialuronowego decyduje o elastyczności skóry i jest ona najwyższa w tkance łącznej noworodków. W wieku około 40 lat zmniejsza się jej poziom o połowę. Po 60. roku życia pozostaje już tylko około 10% pierwotnej zawartości kwasu hialuronowego. Jest to substancja zdolna do wiązania ogromnej ilości wody. Dzięki tej charakterystyce zapewnia utrzymywanie odpowiedniej i naturalnej wilgotności skóry. Działa również jako zmiatacz wolnych rodników.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte do skóry właściwej skutecznie uzupełniają jego niedobór, nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, nadają objętość, modelują, poprawiają kontur twarzy.
Czas utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach wynosi od 6 do 12 miesięcy. Jest to uzależnione od wielu czynników takich jak:
Na kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny oraz innych leków rozrzedzających krew. W przypadku cery naczyniowej zalecane jest przyjmowanie zwiększonej dawki suplementów zawierających rutozyd i witaminę C na kilka dni przed planowanym zabiegiem.
Objawy te najczęściej maja charakter przemijający.
Medycyna estetyczna