Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.
Dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.
Próchnica – jest chorobą tkanek twardych zęba, takich jak szkliwo, zębina czy cement korzeniowy. Jest to choroba zakaźna i nieleczona prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Wykryta na wczesnym etapie, może ulec zatrzymaniu na skutek remineralizacji.
Główną przyczyną powstawania próchnicy są bakterie zawarte w płytce nazębnej, które w obecności cukrów prostych powodują powstawanie kwasów i obniżenie pH, a co za tym idzie demineralizację tkanek twardych zęba. Jeżeli cały proces będzie się powtarzał w krótkim czasie, powstanie ubytek próchnicowy.
Pokarmy przebywające dłuższy czas w jamie ustnej uważane są za bardzo niebezpieczne. Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów, oblepiających zęby (cukierki toffi, chleb, rodzynki, chipsy, itp.).
Natomiast „soft drinki” takie jak Coca-Cola, Fanta, Sprite poza wysoką zawartością cukrów powodują utrzymywanie się niskiego pH przez długi czas.
Znaczący wpływ na powstawanie próchnicy ma również styl życia – jak jemy, jaką mamy higien jamy ustnej, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Dodatkowo na rozwój próchnicy może mieć wpływ zaburzenie w wydzielaniu śliny zwane kserostomią.
Kserostomia stan zmniejszonego wydzielania śliny, objawami są suchość w jakie ustnej, ból podczas połykania. Suchość w jamie ustnej jest częstą dolegliwość spotykaną wśród pacjentów onkologicznych. Z początku niegroźne symptomy mogą przyczynić się do powstania przewlekłych stanów zapalnych, kandydoz, ostrej próchnicy, oraz problemów w mowie.
Kserostomia może być niepożądanym wynikiem wielu leków, powikłaniem współistniejących chorób jak również efektem ubocznym radioterapii nowotworów szyi i głowy. Terapia schorzenia nie należy do łatwych, a doraźnie stosowane preparaty są często niewystarczające w odpowiednim nawilżeniu jamy ustnej.
Stan suchości jamy ustnej jest często objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak: niewyrównana cukrzyca (poliuria), nadczynność tarczycy, hiperkalcemia, kamica i stany zapalne ślinianek, sarkoidoza, skrobiawica, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, twardzina, zespół Sjogrena, ostra niewydolność nerek.
Częstą przyczyna zaburzonej czynności gruczołów ślinowych są przyjmowane przez chorych leki:
Leczenie onkologiczne (zniszczeniu ulega większość komórek wydzielniczych gruczołów ślinowych)
ŚLINA DZIAŁA BAKTERIOBÓJCZO, REMINERALIZUJĄCO !
Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie, jest cechą osobniczą. Wynika zarówno z predyspozycji genetycznych jak i z warunków socjalnych, w których rozwija się i przebywa człowiek.
Stomatologia