Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Laserowe usuwanie włókniaków

Trochę wiedzy

Urządzenie medyczne Jett Plasma Medical jest przenośnym, niskonapięciowym elektroakutorem na prąd stały. Jest to urządzenie stosowane do leczenia skóry, usuwania krwawienia z małych naczyń kapilarnych, usuwania brodawek i eliminowania czerwonych żyłek, naczynek, trądziku i plam pigmentacyjnych. Pomaga również w usuwaniu blizn i rozstępów oraz ma szerokie zastosowanie w ginekologii.

Zabiegi są wykonywane przy pomocy „iskry” wytwarzanej przez prąd stały. Ten rodzaj wyładowania generuje ciepło, które ogrzewa skórę i usuwa pożądane schorzenia. Jest to fulguracja prądem stałym (od łacińskiego Fulgur – piorun), która została wykorzystana po raz pierwszy w 1982 roku do ablacji węzła AV.

Przez wiele lat, fulguracja prądem zmiennym była wykorzystywana do elektrokoagulacji różnych wypukłości skóry lub brodawek. Generowane iskry w fulguracji prądu zmiennego działają na stosunkowo dużej powierzchni 1 cm2. W przeciwieństwie do tego, Jett Plasma Medical wykorzystuje fulgurację prądu stałego na obszarze przepływu iskry 1mm2, co jest wielką zaletą ze względu na jej dokładność w usuwaniu niepożądanych uwypukleń skóry lub brodawek bez uszkodzenia okolicznych tkanek.

Za pomocą wyładowania wysokiego napięcia, wynoszącego ok. 5kV, pomiędzy końcówką urządzenia a połączoną elektrycznie (z urządzeniem) skórą pacjenta, w odległości 2 mm między wierzchołkiem a skórą (w utrzymaniu stałej odległości pomaga aplikator) generowana jest iskra z efektem korony wokół. Aby wygenerować iskrę, powietrze (zawierające wolne elektrony) musi wchłonąć dużą ilość energii, prowadzącej do załamania powietrza, które przestaje być izolatorem i zaczyna przewodzić prąd elektryczny – stąd powstaje iskra. Powietrze jest zjonizowane i powstaje plazma.

Wpływ na komórki

Każda komórka ma potencjał błonowy (różnica potencjału elektrycznego pomiędzy obu stronami błony). Zewnętrzna strona błony ma ładunek ujemny, wewnętrzna zaś ma ładunek dodatni. W miarę starzenia się skóry, ładunek elektryczny jest rozłożony nierównomiernie wzdłuż błony, a jej napięcie elektryczne zmienia się.

Potencjał błony tworzą i regulują kationy potasowe i sodowe. Kationom sodowym trudno jest przejść przez błonę komórkową, podczas gdy kationy potasowe mogą przez nią przejść bardzo łatwo.

Gdy przez komórki przepływa prąd stały, potencjał błonowy ulega zmianie, błona ulega depolaryzacji, a to oznacza, że różne jony (Na +, K +) mogą zmienić pozycję i przejść przez błonę. Prawidłowe rozmieszczenie kationów po wewnętrznej i zewnętrznej stronie błony powoduje zrównoważenie potencjału błonowego.Napięcie elektryczne błony skóry jest zwiększone i błona ulega wzmocnieniu. Jeśli proces ten pojawi się w większości komórek na jednym obszarze, wzmocnienie skóry jest widzialne gołym okiem.

Inne elektrokautery wykorzystujące prąd zmienny nie są zdolne do depolaryzacji błony, ponieważ prąd zmienny albo drażni komórki lub wpływa na komórki troficznie i przeciwbólowo (w zależności od zastosowanej częstotliwości i natężenia). Depolaryzacja nie występuje, ponieważ prąd stały nie jest w stanie przejść przez błony komórkowe.

Jett Plasma Lift Medical został zaprojektowany do kontrolowanego niszczenia komórek skóry i innych komórek przy wyższych natężeniach wyładowania iskrowego. Jest to osiągane dzięki temu, że przy najwyższej intensywności, wyładowanie iskrowe przenosi energię cieplną, zaś energia cieplna jest w stanie odparować małe brodawki i zamykać małe naczynia, co wykorzystuje się w leczeniu czerwonych naczyń, zaczerwienienia oraz aby zatrzymać krwawienie z naczyń włosowatych podczas mały małych zabiegów. Tego rodzaju działanie jest możliwe dzięki ciągłemu przepływowi iskry przenoszącej energię cieplną. W chwili gdy strumień dosięga skóry, ulega ona ogrzaniu. Strumień iskier wytwarzany przez napięcie prądu stałego jest bardzo wąski (ok. 1 mm2), a w związku z tym leczenie i ukierunkowane zniszczenie komórek jest bardzo precyzyjne.

Leczenie skóry przez wyładowania iskrowe jest całkowicie naturalnym procesem, a pożądany efekt jest osiągany dzięki procesom fizjologicznym. Żadne substancje chemiczne nie są wstrzykiwane w skórę.

Kategoria

Ginekologia estetyczna