Leczenie kanałowe w Zielonej Górze – na czym polega zabieg?
Leczenie kanałowe – inaczej nazywane endodoncją mikroskopową – to zabieg stomatologiczny, który polega na jak najszybszym i jak najskuteczniejszym zahamowaniu procesów chorobowych, które zachodzą już w miazdze zęba. Ten rodzaj zabiegu nie kojarzy się pacjentom najlepiej – głównie dlatego, że dawniej był on dość bolesny. Jednak stomatologia od tego czasu rozwinęła się na tyle, że leczenie endodontyczne może odbyć się całkowicie bez bólu i strachu. Na czym polega leczenie kanałowe?
Na czym polega zabieg leczenia kanałowego u dentysty?
Tak jak już sobie powiedzieliśmy – leczenie kanałowe polega na zahamowaniu procesów chorobowych, które zachodzą w części zęba, nazywanej miazgą. Aby rzetelnie opisać na czym polega leczenie kanałowe zaczniemy od opisania struktury zęba.
Ząb składa się z korony (części, która widoczna jest w jamie ustnej) i z korzenia, czyli części ukrytej pod dziąsłami. Korona składa się z trzech warstw: szkliwa (części, która widoczna jest zewnętrznie), zębiny i miazgi. Uszkodzenie tej ostatniej warstwy jest problemem, który kwalifikuje się do leczenia kanałowego.
Pod zębiną znajduje się komora miazgi i kanały korzeniowe, które są mocno unerwione. Głównym zadaniem miazgi jest dostarczenie do zęba substancji odżywczych i tlenu – jest to ważne dla poprawnego funkcjonowania zębów. Jeżeli któraś z części miazgi zostałaby zakażona bakteriami z ubytku próchnicowego – ząb należy jak najszybciej poddać leczeniu kanałowemu.
Wskazania do leczenia
Leczenie kanałowe jest wskazane, kiedy któraś z części miazgi (część koronowa lub korzenna) zostanie zakażona bakteriami pochodzącymi z ubytku próchnicowego lub na skutek powstania martwicy zęba. W pierwszym z tych przypadków najczęściej na początku atakowana przez bakterie jest górna część miazgi. Takie zakażenie prowadzi do stanu zapalnego miazgi, czego konsekwencją jest silny ból zęba, z którym właśnie często pacjenci zgłaszają się na wizyty dentystyczne.
Ból to jednak nie jedyny z objawów zapalenia/martwicy miazgi zęba. Jak więc rozpoznać to schorzenie? Skutki zakażenia są dość charakterystyczne. Należą do nich m.in. zaczerwienienie i obrzęk dziąsła. Ponadto często pojawia się podwyższona temperatura ciała i/lub ocieplenie okolic miejsca, które objęte jest zakażeniem.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie rozpoczyna się od otwarcia komory miazgi. Zanim jednak dentysta dostanie się do warstwy miazgi – należy usunąć próchnicę z zewnętrznych warstw zęba. Następnie trzeba usunąć część miazgi, która została objęta zakażeniem. Kanały poddaje się dezynfekcji roztworem podchloranu sodu i wypełnieniu odpowiednimi materiałami. Cały zabieg kończy się zabezpieczeniem korony zęba.
Leczenie kanałowe bez bólu?
Duży ból z pewnością towarzyszy podczas pojawienia się zakażenia miazgi, ale wcale nie musi być koniecznością podczas jego leczenia. Dzięki udoskonalaniu technik endodoncji większość zębów, które w przeszłości byłyby do usunięcia obecnie można uratować. Wielu pacjentów mając złe doświadczenie związane z leczeniem kanałowym często staje przed dylematem leczyć czy usunąć? To drugie rozwiązanie jest nieodwracalne i powinno się je traktować jako ostateczność.
Staramy się aby leczenie było dla pacjenta jak najmniej uciążliwe, krótkie, komfortowe i bezbolesne. Ta ostatnia cecha jest możliwa dzięki zastosowaniu najnowszych technologii.
W gabinecie stomatologicznym JB Clinic wykorzystujemy innowacyjne metody oraz urządzenia, co sprawia, że leczenie jest szybsze, praktycznie bezbolesne i zdecydowanie bardziej precyzyjne, niż kilkanaście lat temu. Przykładem tego jest leczenie kanałowe pod mikroskopem zabiegowym Carl Zeiss, cenionego na rynku producenta nowoczesnego sprzętu optycznego. Współczesna stomatologia za pomocą specjalistycznych narzędzi jest w stanie wyeliminować niepożądane tkanki nawet w zakrzywionych kanałach korzeniowych, ratując zęby, które jeszcze do niedawna musiałyby zostać usunięte.