Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Czym zajmuje się chirurg szczękowy?
chirurg szczękowy

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurgia szczękowa jest jedną ze specjalizacji w obrębie stomatologii. Dla wielu pacjentów chirurg szczękowy i chirurg stomatologiczny są pojęciami tożsamymi. Specjaliści w tych dziedzinach mają ze sobą wiele wspólnego, aczkolwiek zakres zabiegów, jakie może przeprowadzić chirurg szczękowy, a właściwe to chirurg szczękowo-twarzowy, jest znacznie szerszy i wykracza poza obszar jamy ustnej.

Chirurgia urazowa

Pierwszą dziedziną, jaką obejmuje chirurgia szczękowa to chirurgia urazowa w obrębie twarzoczaszki. Najczęściej pacjentami chirurga szczękowego są osoby, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Pomoc chirurga polega między innymi na odbudowaniu kształtu kości przy pomocy mikropłytek czy szyn, które wspomagają pacjentów w powrocie do zdrowia i wyglądu sprzed zdarzenia.

Chirurgia onkologiczna

Chirurg szczękowy będzie również odpowiedzialny za usunięcie zmian nowotworowych, które powstały w obrębie czaszki i żuchwy. W wielu przypadkach podczas usuwania guza konieczne jest usunięcie części zdrowych tkanek, które mają wpływ na komfort codziennego życia. W takich przypadkach chirurg szczękowy pomoże nam także w rekonstrukcji tkanek, chociażby wykonując przeszczep kości.

Wady rozwojowe

Najczęściej spotykanymi wadami rozwojowymi, z którymi do czynienia ma chirurg szczękowy to wady zgryzu i żuchwy. Dzięki interwencji chirurga możemy się ich pozbyć, a co za tym idzie znacząco podnieść swój komfort życia, który do tej pory mógł być zakłócony za idące wraz z wadami problemy w mowie, a nawet jedzeniu. Wyleczenie tych wad daje pacjentowi jeszcze jedną wielką korzyść, przywraca mu pewność siebie!

Wiele dziedzin jeden specjalista

Jak widzimy, chirurg musi posiąść wiedzę z wielu dziedzin nauk medycznych. Możemy powiedzieć, że osoba na takim stanowisku musi być po trochu stomatologiem, okulistą, onkologiem
czy też chirurgiem plastycznym. Bardzo często w jego rękach leży nie tylko ludzkie życie, ale także jakość życia pacjenta po przeprowadzonych zabiegach.