Dobierz kwas do swojej skóry
Ciężko znaleźć osobę, która jest w pełni zadowolona z wyglądu swojej skóry. Nawet jeśli nie są to poważne mankamenty, potrafią popsuć samoocenę. Czasami makijaż to za mało. Na szczęście mamy do dyspozycji szereg bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej, które potrafią ująć lat i przywrócić skórze prawdziwy blask.
Jednym z takich zabiegów jest peeling chemiczny wykonywany przy użyciu rozmaitych kwasów. W zależności od konkretnej substancji czynnej i jej stężenia zabieg przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym (stężenie kwasów do 40%) lub lekarskim (większe stężenia, do 50-60%), a efekty które się uzyskuje, są naprawdę imponujące. Można rozjaśnić przebarwienia, zmniejszyć głębokość zmarszczek, nawilżyć i ujędrnić skórę twarzy, złagodzić zmiany trądzikowe, zwęzić pory i wyregulować wydzielanie sebum. Aby uzyskać pożądane rezultaty, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. W zależności od głębokości złuszczania, skóra odbudowuje się nawet do 3-4 tygodni. Pierwsze zmiany można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak nieraz trzeba wykonać całą ich serię (nawet 5-6).
Skóra trądzikowa
Jeśli wciąż walczysz z trądzikiem lub zostały Ci po nim ślady z okresu dojrzewania w postaci blizn i nierówności, tzw. dziobów, to chemabrazja jest właśnie dla Ciebie. Najczęściej stosuje się kwas salicylowy (z grupy BHA, czyli beta-hydroksykwasów), który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Rozpuszcza on także tłuszcze, oczyszczając pory i mieszki włosowe. W przypadku nadwrażliwości bądź alergii na salicylany, można także zastosować kwas pirogronowy (z grupy alfa-ketonokwasów), jest on delikatniejszy od tradycyjnego – salicylowego, dzięki czemu można go używać również w aktywnej fazie trądziku pospolitego oraz u osób borykających się z trądzikiem różowatym.
Skóra wrażliwa
Większość kwasów jest zbyt silna, aby stosować je przy wrażliwej cerze. Istnieje jednak kwas migdałowy, uzyskiwany z gorzkich migdałów, który jako jedyny nie drażni skóry i nie powoduje nadwrażliwości na światło słoneczne. Zabiegi z jego użyciem można zatem wykonywać o każdej porze roku, nawet latem po opalaniu. Kwas migdałowy ma działanie odmładzające i rozjaśniające oraz doskonale nawilża suchą skórę.
Skóra naczynkowa
Przy kruchych, pękających naczynkach należy ostrożnie podchodzić do peelingu chemicznego, aby nie zaognić zmian rumieniowych i dodatkowo nie podrażniać. Kwas azelainowy doskonale nadaje się do cery z takimi problemami, gdyż pozwala obkurczyć naczynia włosowate, zmniejsza rumień i leczy trądzik różowaty. Ma doskonałe działanie przeciwprzebarwieniowe, dzięki czemu można pozbyć się przebarwień pozapalnych, urazowych, oparzeniowych czy posłonecznych.
Skóra dojrzała
Wszystkie peelingi chemiczne służą do odmładzania skóry twarzy – to ich główne zadanie. Jednak są takie, które robią to lepiej niż inne, dlatego warto by panie w dojrzałym wieku sięgały właśnie po nie. Mowa tu o kwasie glikolowym i ferulowym. Kwas glikolowy pozyskuje się z trzciny cukrowej, ma najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich stosowanych w chemabrazji, dzięki czemu może najgłębiej wnikać w strukturę skóry. Działa bardzo silnie złuszczająco, co wydatnie spłyca istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Ponieważ pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, doskonale ujędrnia i wygładza skórę. Kwas ferulowy, naturalnie występujący w zbożach, nie jest zbyt drażniący, a świetnie działa na przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Co więcej dzięki niemu rysy twarzy złagodnieją, zwiększy się gęstość skóry i jej napięcie.
S.O.S. dla skóry
Kwasem o najsilniejszym działaniu jest kwas fenolowy. Peeling z jego zawartością ma tak mocno złuszczające właściwości, że sięga głęboko do skóry właściwej. Radzi sobie zatem ze wszelkimi zmarszczkami, przebarwieniami, utratą jędrności i bliznami. Jednak ma tak bardzo drażniące działanie i nieraz powoduje na tyle silne powikłania, że UWAGA! – nie powinno się go przeprowadzać więcej niż raz w życiu.
Przed wykonaniem każdego peelingu, skórę dobrze jest przygotować stosując odpowiednio wcześniej (przez 2-3 tygodnie) kremy drogeryjne zawierające AHA (alfa-hydroksykwasy) w stężeniu 8-10%. Ich aplikacja zapewni obniżenie pH skóry, dzięki czemu docelowy peeling będzie skuteczniejszy.
źródło: swiadomepiekno.pl