Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Wizyta u stomatologa dziecięcego

JB Clinic Zielona Góra / Stomatologia  / Wizyta u stomatologa dziecięcego
Stomatolog dziecięcy w Zielonej Górze

Wizyta u stomatologa dziecięcego

O higienę, a co za tym idzie zdrowie jamy ustnej naszego dziecka, powinniśmy zadbać od samego początku. Już w okresie noworodkowym i niemowlęcym, kiedy dziecko nie posiada jeszcze zębów, należy czyścić mu jamę ustną. Zapobiegnie to tworzeniu się pleśniawek oraz nie dopuści do powstawania stanów zapalnych dziąseł. Ma to też inną równie wielką zaletę. Pozwoli to dziecku oswoić się z czyszczeniem zębów szczoteczką w późniejszym okresie życia. Kluczowym momentem jest pojawienie się pierwszych zębów dziecka. Wtedy też powinniśmy wprowadzić pastę do zębów. Niewiele osób wie, ale pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się do ukończenia pierwszego roku życia przez dziecko. Stomatolog oprócz sprawdzenia jamy ustnej doradzi nam jak dbać o ząbki naszej pociechy i podpowie jakiej pasty do zębów używać.

 

Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego

Pomimo wiedzy o konieczności wizyt kontrolnych u stomatologa dziecięcego przynajmniej raz na sześć miesięcy, większość rodziców niestety nie stosuje się do tej zasady. Zaniedbania prowadzą przede wszystkim do próchnicy. Dane statystyczne na temat próchnicy są zatrważające. Szacuje się, że prawie połowa trzylatków ma z nią problem. Im starsze dziecko, tym gorsza sytuacja. Wśród 6 latków próchnica dotyka 80% dzieci, a wśród młodzieży aż 93% ma problem z tą przypadłością. Niestety wciąż dosyć często spotykamy się z przeświadczeniem, że o mleczaki nie trzeba dbać. W końcu przecież wypadną, a w ich miejsce wyrosną nowe i zdrowe ząbki. Prawda jest taka, że mleczaki mogą zainfekować próchnicą zęby stałe, a to nie koniec problemów. Zęby mleczne odpowiadają za prawidłowy rozwój szczęki. Wyrwanie ich może być przyczyną późniejszych wad zgryzu u dziecka.

 

Nawyki żywieniowe a problemy z zębami

Każdy stomatolog dziecięcy powie nam o konieczności ograniczenia spożywania wszelkich słodkości. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, jak wiele cukru znajduje się w soczkach, owocowych musach czy jogurtach. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć i przyzwyczajać dziecko do picia wody. Oprócz tego, że najlepiej gasi pragnienie, to pozwala na oczyszczenie jamy ustnej z ewentualnych resztek pokarmu. Złym nawykiem wpływającym na higienę jamy ustnej jest także podjadanie pomiędzy posiłkami. Częste spożywanie posiłków wpływa na pH w ustach. Jego niski poziom powoduje stałe produkowanie się kwasów, które mają zły wpływ na słabo zmineralizowane mleczaki naszych pociech. Przerwy w jedzeniu wspomagają neutralizację kwasów przez wydzielaną ślinę.

 

Jak zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

Zmieniły się czasy i wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi przyprawiać o ciarki. Mimo wszystko nawet dorośli często boją się spotkania z dentystą. Co możemy zrobić, aby zachęcić, a przede wszystkim nie zniechęcić dziecka do spotkania ze stomatologiem? Potraktujemy takie spotkanie jako przygodę! Dzieci są ciekawe świata i chcą poznać każde nowe miejsce. Jeżeli widzimy, że dziecko czuje strach i obawę przed wizytą nie powinniśmy używać stwierdzeń, które nacechowane są negatywnymi słowami. Mówiąc “to nic strasznego” lub “to nie boli”, sugerujemy dziecku, że jak nie podczas pierwszej, to już przy drugiej wizycie może wydarzyć się coś, co mu ten ból sprawi. Paradoksalnie, zachęcić do odwiedzin stomatologa dziecięcego mogą… częste wizyty. Mówimy oczywiście o wizytach kontrolnych, które przeprowadzane od najmłodszych lat, kiedy dziecko nie ma problemów z ząbkami, przyzwyczajają naszą pociechę do widoku stomatologa i gabinetu.